KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  CHKO ORLICKÉ HORY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Šedesátiny Jiřího Sloupenského

časopis Folklor č.2/2006
Když někdy jednatel firmy TG TISK s.r.o. Lanškroun Jirka Sloupenský vypráví o svém dětství a mládí, nevyhne se obvykle vzpomínce na svého dědu. Jeho vztah k němu je plný rozporů a protikladů. Jako kluk u něho trávil čas prázdnin na žebříku v rozsáhlém sadu při ošetřování stromů nebo sběru ovoce. Nenáviděl tu dřinu, při které mu z dlouhého stání na šprušlích promodrávaly nohy... nesnášel dědu neznajícího odpočinek a vidícího všude kolem jen práci.
Po roce 1989 právě tyto sady, na kterých v potu tváře, se zaťatými zuby a slzami na krajíčku prožil část své mladosti, stály na začátku jeho podnikatelských aktivit. Zděděné pozemky prodal a pustil se do podnikání v tiskařském oboru.
Ze sadu, o který s odříkáním pečoval, sklízí pomyslné plody práce svých předků dosud a na svého dědu nedá dopustit. To on ho naučil překonávat v životě obtíže ... A také ho naučil vidět svou práci i v jiných dimenzích, než je jen okamžitý zisk a užitek. Stromy ho naučily pokoře před tím, co nás přesahuje, úctě k lidské práci a odpovědnosti k tomu, co po nás zůstává.
Myslím si, že Jirka si v mládí nepředstavoval, že bude mít život spojený s tiskárnou. Určitě mnohem více chtěl být hokejistou, cyklistou nebo fotografem. Všechno tohle zkusil a ve všem by asi se svou zarputilostí a pracovitostí dosáhl úspěchu. Už je to tak dávno, co po kopcích nad Vsetínem se stativem a fotoaparátem hledal dobré světlo lesa, úsměvy stařenek a kouř z bramborových natí. Už je to tak dávno, co zde k sobě přitisknul své první děvče...
Sportovní kariéru mu znemožnilo nemocné srdce a dráhu fotografa nutnost živit sebe a časem i rodinu. Kola osudu se roztočí a z rodného Valašska plného starousedlické pohostinnosti a pohody se Jirka nedlouho po maturitě vydává do Sudet. Z Lanškrouna ještě nevyprchala pachuť odsunu většinového německého obyvatelstva a šedivé, podivně zanedbané město se stává jeho domovem. Před skoro čtyřiceti lety si pro sebe slíbil, že zde nezůstane déle než rok...
A dnes má domovy dva a žádnému nezůstává nic dlužen. Pomáhá místním institucím, zájmovým organizacím i sportovcům. Nezapomíná ani na věci svého srdce a podporuje folklorní sdružení na Moravě a v Čechách. Vědom si odkazu svého dědy pomáhá na svět mnohým knihám, horolezcům do nejvyšších míst světa, hokejistům k titulu extraligových mistrů a mladým zpěváčkům a tanečníkům k udržování kulturní paměti národa.
Dědův sad se rozrůstá... má dobrého hospodáře, Jirku Sloupenského, čerstvého šedesátníka.

František Teichmann

Jirkovi Sloupenskému vinšujeme dlouhá léta...
V polovině měsíce března se dožívá krásných 60 let Jiří Sloupenský (nar. 15. března 1946), jenž již dlouhá léta velmi intenzivně spolupracuje s Folklorním sdružením ČR v oblasti tisků všeho druhu. Z tiskárny TG TISK s.r.o. Lanškroun vychází naprostá většina tiskovin, které v současné době naše sdružení i někteří další naši partneři vydávají. Není to jenom tím, že je J. Sloupenský původem z Valašska, ale také tím, že rád podává pomocnou ruku jiným, kteří pomoc potřebují a také ocení.
Když se poprvé mezi námi objevil, bylo tomu někdy před sedmi lety, málokdo tušil, jak moc bude našemu sdružení se svým týmem spolupracovníků blízký a jak moc nám bude radou, konkrétní pomocí i finanční podporou, pomáhat.
i dalších titulů ediční řady sdružení mám tu možnost být nejen s milým jubilantem, ale s dalšími představiteli firmy i řadovými zaměstnanci ve velmi těsném a častém kontaktu. Do firmy původně na pokraji Lanškrouna, která se před léty přestěhovala do nové vlastní a moderní budovy téměř v centru města pracovně zajíždím často. Vždy zde nacházím přátelské jednání, otevřenost, střícnost i seriózní a profesionální přístup nejen k celku zadávané práce, ale také k jednotlivostem a detailům.
Všechny tyto vlastnosti vynikajícího a zkušeného podnikatele, člověka a kamaráda, nejen zdobí našeho jubilanta Jiřího Sloupenského, ale také všechny jeho spolupracovníky a kolegy. Ve firmě je díky jeho vlivu a silné osobnosti vynikající pracovní atmosféra, podpořená přátelskými a kolegiálními vztahy, na základě kterých se dovedou vzájemně podpořit, vyhovět a pomoci.
J. Sloupenský, vědom si možností svých spolupracovníků i možností své firmy, dovede sám podněcovat další spolupráci a přináší nové náměty. Napomohl na svět nápadu s lázeňskými oplatky našeho sdružení, k nimž jeho tiskárna vyrobila přebal. Dopomohl rozesílání časopisu i dalších tisků našeho sdružení se slevou prostřednictvím pracovníků lanškrounské pošty a sekretariátu sdružení ulehčil práci s balením a lepením štítků s adresami; tuto úmornou činnost převedl na své pracovníky... Protože se zajímá o staré pohlednice (každý rok z nich vydává TG TISK tematický stolní kalendář) inicioval vznik dnes možná již stovek pohlednic folklorních souborů i festivalů, které jeho firma zpracovává v celém rozsahu - od základního návrhu, přes grafické zpracování až k tisku. Výrazně zvýšil kvalitu propagačních materiálů našich majoritních akcí i většiny členských folklorních festivalů zpracováním a tiskem festivalových sborníků, plakátů i pozvánek. Podpořil výrobu nejen stolních kalendářů sdružení, ale také vznik omalovánek s motivy lidových krojů nebo vydání (opět několika stovek) různých kapesních kalendáříků. Příznačné pro jeho spolupráci s naším sdružením i jeho členy je skutečnost, že tisky připravuje a vyrábí pro nás a naše členy či partnery za výrobní cenu, čímž velmi výrazně ekonomicky podporuje nejen Folklorní sdružení ČR, ale také naše členské subjekty.
Jiří Sloupenský je ovšem nejen vynikající podnikatel v typografickém průmyslu, který v malebném podhůří Orlických hor vybudoval moderní a prosperující podnik, jenž ze svých podnikatelských aktiv nám (a také řadě dalších) může pomáhat, ale je také znalec a obdivovatel všeho krásného, co lidem obohacuje a ozvláštňuje život a co jim přináší radost i poznání. Byť se do původně před válkou německého Lanškrouna přistěhoval ve svých dvaceti letech, tento kraj, tolik v proměnách a krajinných scenériích podobný jeho rodnému Valašsku, jej očaroval a trvale připoutal. S manželkou Táňou zde vybudoval svůj domov, jehož centrem je moderní rodinný dům, začal zde pracovat a později samostatně podnikat, vychoval zde svého nástupce. Dnes, když mu to dovolí volná chvilka, může také rozvíjet svůj zájem o historii, přírodu a sport. Oblíbil si také lidovou kulturu a folklor, a protože tento kulturní fenomén v jeho novém domově není již v původním ani přeneseném tvaru zakořeněn, rozhodl se pomáhat prostřednictvím Folklorního sdružení ČR všem folkloristům. Věděl, že pomáhá dobré věci a na základě těchto priorit vytvořil pevné a přátelské vzájemné vztahy, které rok od roku rozvíjí. Péčí a podporou J. Sloupenského se již nejednou lanškrounské náměstí a zámek rozezněly lidovými písněmi a melodiemi lidových tanců pro potěchu domácích i návštěvníků města.
Další velká předsevzetí Jiřího Sloupenského, podnikatelské cíle, rodinná přání a rozvoj firmy v posledních letech několikrát přibrzdilo zdraví, které jakoby nejen Jirku (ale také každého z nás) upozorňovalo, že "člověk není nerozbitný stroj": Připomnělo, že každý musí také umět v určitých okamžicích ze svých aktivit ubrat a správně se rozhodnout především ve prospěch svého zdraví. Také tuto vlastnost J. Sloupenský v sobě našel, a tak část svých pracovních povinností již v tomto období předal svému synovi a následovníku, a ku prospěchu svého zdraví zvolnil...
Milý Jirko. Dovol, abych Ti jménem svým i jménem všech kolegů z Folklorního sdružení popřál k Tvému významnému životnímu jubileu především mnoho zdraví a spokojenosti v rodině, v práci i mezi kamarády a nejbližšími spolupracovníky. Věřím, že naše vzájemná spolupráce bude ještě dlouho pokračovat, a že se ještě nejednou společně potěšíme z krásných publikací, jimž pomáháš ve své tiskárně na tento svět a že naše přátelství se bude dále zpevňovat a spolupráce rozvíjet.
Jirkovi Sloupenskému připíjíme všichni společně na zdraví a dlouhá léta.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Lanškroun
Zveřejněno 18.03.2006 v 13:03 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Kalendář akcí oblasti
Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba